Dernek Tarihçesi

 

Köyümüz Geredeli köyü muhtarlığına bağlı 6 köyden biri olduğundan muhtarlık hizmetleri olan içme suyu,yol bakımı,köy binaları,cami yapımı onarımı ağaç dikimi ve kültür hizmetleri gibi köyün ihtiyaçlarını karşılayamadığından köylülerimizin daha iyi bir hizmet yarata bilmek için bir araya gelerek 1971 yılında Sungurlu Köyü kalkındırma ve güzelleştirme derneğini kurmuşlardır.

Derneğimiz kuruluşundan bu yana köylülerimizden aldığı güçle cami yapımı okul ihtiyaçları içme suyu yol bakımı kültürel faaliyetler gibi hizmetleri el ele vererek yapmış ve yapmaya devam ediceklerdir.

Derneğimiz Kuruluşundan 1980’li yıllara kadar faaliyetine devam etmiş 12 Eylül 1980 yılında askeri yönetim tarafından faaliyeti durdurulmuş.1984 yılında tekrar faaliyete geçmiştir. Bu zaman zarfında 1980’li yıllara kadar her yıl yönetim kurulu yenilenmiş,1984 yılından sonraki yönetim kurulları 2 yılda bir yenilenmiştir.Derneğimiz Kuruluşundan bu yana 24 yönetim kurulu faaliyet göstermiştir.

Derneğimiz her zaman toplumumuzun geçmişten bu güne gelen ortak değerlerine sahip çıkarak kuruluş amacına yönelik çalışmalarına aralıksız olarak sürdürmekte ve bir sivil toplum örgütü olarak köylülerimiz tarafından sahiplenip yoluna emin adımlarla devam etmektedir.